CRKT Hammond Cruiser Desert - recenzja.

Odkąd zacząłem interesować się nożami i tego typu gadżetami, uzbierało się w mojej kolekcji kilka "ostrości". Jednak do jednego egzemplarza czuje zdecydowanie największy sentyment i przywiązanie. Jest to CRKT Hammond Cruiser Desert. Chciałbym przybliżyć Wam z lekka sylwetkę tego produktu i może zachęcić do kupna.Hammond Cruiser został stworzony przez firmę Columbian Rivers Knives and Tools. Jest to projekt Jima Hammonda. Na początek trochę suchych faktów:

Dł. głowni95mm
Dł. rękojeści133mm
Dł. całkowita229mm
Grubość głowni3.5mm
Materiał głowni8Cr14MoV
Twardość głowni56-58 HRC
Materiał rękojeściDesert Tan Zytel
Rodzaj ostrzaModified Clip Point
Mechanizm blokującyLiner Lock
Waga176 g

W sprzedaży dostępny jest nóż CRKT Hammond z czarnymi okładzinami, Cruiser Desert to wersja zaprojektowana specjalnie na operację  IRAQI FREEDOM, stąd piaskowy kolor oraz matowe ostrze, dzięki czemu nie odbija się od niego słońce. 


Pierwsze, co rzuca się w oczy, to całkiem spore wymiary. Nie ukrywam, że jest to "duże EDC" ;) Jednak dzięki temu nóż idealnie leży w dłoniach i jest bardzo wygodny (przynajmniej dla mnie, bo to kwestia indywidualna). Okładziny zrobione są z materiału (Desert Tan Zytel), który dobrze przylega do dłoni i zapewnia pewny chwyt, nawet w mokrych dłoniach. Ostrze blokowane jest liner lockiem, który sprawia dobre wrażenie i nie zawiódł mnie ani razu od 4 lat. Dla bardziej przezornych można jeszcze zablokować liner locka dodatkowa blokadą- LAWKS (patent CRKT). Wtedy mamy już 100 procent pewności, że nóż sam się nie zamknie podczas pracy. Do momentu odblokowania LAWKS'a nie można ruszyć linera. Dobry pomysł podwyższający bezpieczeństwo. Samo ostrze jest wytrzymałe i nie wymaga częstego ostrzenia.


Liner Lock zabezpieczony LAWKS'em.
 
Co dalej? Klips - mocny, nie wyginający się zanadto, trzyma pewnie. Mamy możliwość zamontowania go w 4 pozycjach (drugi klips znajduje się w zestawie ) wiec na pewno znajdziecie ustawienie odpowiednie dla siebie ;)


Czas na gwóźdź programu czyli idealny, wg mnie, flipper. Przy złożonym nożu nie wystaje za bardzo poza obrys, a przy tym jest bardzo wygodny w obsłudze. Sprawny ruch palca połączony z lekkim drgnięciem nadgarstka powoduje błyskawiczne otwarcie ostrza jedną ręką przy akompaniamencie przyjemnego "kliku". Można ostrze otworzyć również w tradycyjny sposób, ale po co? Zabawa w klikanie potrafi dostarczyć dużo frajdy ;) 


Non stop się zachwycam moim Hammondem, ale czy ma on jakieś wady (oprócz gabarytów)? Nie ma produktów idealnych i tak jest również w tym przypadku. Mój egzemplarz od nowości miał leciutki blade play pionowy (tylko gdy jest złożony). Zignorowałem sprawę bo w niczym to nie przeszkadzało. Po 4 latach użytkowania pojawił się również blade play poziomy, ale tak samo jak w poprzednim przypadku- tylko gdy jest złożony (przy otwartym ostrzu jest minimalny). Jednak dużo ze mną przeszedł, min na wyjazdach, więc można to wybaczyć. Trzeba będzie go kiedyś rozkręcić i przeczyścić ;)
Do kogo skierowany jest ten nóż?  Warto wspomnieć, że należy on do profesjonalnej, czarnej serii CRKT- for professional use. Jako kieszeniowe EDC może być za duży (chociaż czasem go noszę w spodniach) oraz może wywoływać dziwne spojrzenia ludzi - klips jest nisko osadzony przez co duża cześć noża wystaje. Ja najczęściej transportuje go w plecaku, gdzie nikomu nie przeszkadza i zawsze jest pod ręką. Służył mi również na wielu wyjazdach, min. na mazury czy rajdy, gdzie bez problemu radził sobie z typowo "obozowymi" zadaniami jak cięcie gałęzi, krojenie produktów spożywczych i wielu innych cięższych lub lżejszych czynnościach. Nigdy nie sprawiał przy tym problemów i był zawsze skuteczny ;)

Hammond w kieszeni.

Czy polecam CRKT Hammond'a? Jak najbardziej. Jednak musicie mieć na uwadze, że moja ocena może nie być do końca obiektywna :) Jest to mój pierwszy nóż, który zapoczątkował hobby, w dodatku był to prezent;) Oczywistą rzeczą jest, że go lubię. Jednak zupełnie obiektywnie mogę zapewnić Was o wysokiej jakości wykonania i dużej wygodzie użytkowania (o ile kształt będzie odpowiedni do Waszych dłoni). Jeśli się zastanawiacie nad kupnem, najlepiej przejść się do najbliższego nożowego sklepu i przymierzyć Hammonda, a nóż zostaniecie tak samo oczarowani jak ja ;) 

PLUSY:

+ jakość wykonania
+ świetny flipper
+ wygoda użytkowania

MINUSY:

- duże gabaryty
- kształt nie dla każdegoKomentarze