CamOne Infinity - recenzja action kamery.

Action kamery stały się ostatnimi czasy bardzo popularne na naszym rynku. Ludzie wykorzystują je do kręcenia sportowych wyczynów, w samochodach i rowerach (co jest przydatne, np. w przypadku stłuczki), lub jako zwykłe kamery, do nagrywania codziennego życia i wydarzeń. Są one małe, poręczne, odporne na warunki atmosferyczne i zazwyczaj zapisują filmy w zadowalającej jakości. O ich rosnącej popularności w Polsce może świadczyć chociażby fakt, że jakiś czas temu kamera tego typu (GoClever) była dostępna w popularnej sieci Biedronka, ale podobno nie jest warta uwagi.

Jednak nie o produkcie z  dyskontu będę tu pisać, a o CamOne Infinity firmy Acme.

źródło: www.camone.pl

Na początek tradycyjnie- suche fakty:

Wymiary: 49 x 42 x 34 mm
Waga: 77 g, wliczając baterie
Bateria: 3,7 V 800 mAh LiPo
Format: MPEG4 oder MOV (Video); JPEG (Foto)
Rozdzielczość Video: 720p, 720pH, 1080pS, 1080p
Obiektyw (wymienny):170° > 720p; 127° > 1080p
Zoom: Cyfrowy 4krotny
Wyświetlacz: 1,5” (38 mm) TFT
Mikrofon: Mono, 48 kHz (wbudowany)
Porty: 10 Pin Mini USB 2.0, HDMI oraz Open Connector Board (OCB)
Pamięć: 2x Micro SD/SDHC ≤ 32 GB (Class 4 lub wyżej)
Balans bieli: Automatyczny 


Szukając kamery początkowo brałem pod uwagę najpopularniejsze GoPro. Jednak, z racji tego, że jej ceny są wysokie (podobnie jak ceny akcesoriów), zacząłem szukać tańszej alternatywy. CamOne zostało mi zasugerowane na forum o kamerach i postanowiłem zaryzykować. Nie zawiodłem się.

Za zestaw CamOne z kartą pamięci 16 GB zapłaciłem 650 zł.

Jak już pewnie zauważyliście, kamera jest bardzo mała. Jej wymiary to 49 x 42 x 34 mm więc bez problemów mieści się w kieszeni i można ją zawsze mieć przy sobie. Do tego jest lekka (77 g z baterią).

Porównanie wielkości CamOne z zapalniczką Zippo i CRKT Hammond.


A co to maleństwo potrafi?
Pozwala ona na kręcenie filmów w rozdzielczości HD Ready (720p i 60 kl./s) lub w Full HD (1080p, ale w tym przypadku niestety już tylko 30 kl./s). Jak prezentują się filmy? Bardzo dobrze. Do jakości nie można się przyczepić- wszystko prezentuje się bardzo ładnie, dźwięk jest dobrze słyszalny (oczywiście lepiej gdy nie używamy dodatkowej obudowy). Najlepiej prezentują się nagrania na zewnątrz w dzień, przy gorszym oświetleniu (półmrok, niektóre pomieszczenia- przykład w załączanych poniżej filmach) jest już trochę gorzej ale wciąż zadowalająco. Jeśli oświetlenie jest kiepskie, możemy użyć diody LED z przodu urządzenia. PODOBNO jakość nagrań jest taka sama jak w kamerze GoPro 2. Podkreślam słowo podobno, ponieważ nie było mi dane sprawdzić tego samemu. Dodatkowo jest możliwość robienia zdjęć.


Warto wspomnieć o możliwość wymiany obiektywu (do wyboru 96, 142 i 170 stopni) dzięki czemu można dobrać odpowiedni obiektyw do danej okazji.


 Bardzo pożytecznym dodatkiem jest wbudowany wyświetlacz LCD (brakuje go chociazby w drogich kamerach GoPro) który pozwala podejrzeć ustawienie kamery przed początkiem nagrania czy obejrzeć nagrany film, co by się upewnić że nam wyszedł. Jest on jednak tak mały (1,5 cala), że spełnia tylko funkcję poglądową. Mimo to, bardzo się przydaje.


Po wzięciu kamery do ręki, można mieć wrażenie, że nie jest ona wytrzymała, ale jest to tylko złudzenie. Jeśli ktoś miałby wątpliwości co do jej trwałości, polecam użyć dołączonej do zestawu wodoodpornej obudowy- dzięki temu kamera jest odporna na zanurzenie do 40 m, a do tego na inne zewnętrzne czynniki, jak uderzenia, wilgoć czy upadki z wysokości. Korzystałem z kamery przez cały tydzień na alpejskich stokach i przeżyła niejeden upadek i uderzenie- bez żądnego uszczerbku.

CamOne w wodoodpornej obudowie.
 Co do wspomnianej obudowy- testowałem ją pod wodą w różnych warunkach i nie przeciekła ani kropla. Mamy możliwość przekręcenia obiektywu o 95 stopni co rekompensuje załamanie światła pod wodą i nagrania wychodzą bardzo naturalnie.


CamOne Infinity posiada również inne specjalne funkcje takie jak TIMEPLAPSE (film poklatkowy), INTERVAL oraz możliwość wykonywania zdjęć seryjnych.

Zacząłem już pisać o wodoodpornej obudowie więc przejdę do kwestii dodatków, co jest dużym plusem CamOne. W zestawie dostajemy:
  • Wspomnianą wcześniej obudowę wodoszczelna DiveBox z gniazdem na podpięcie statywu
  • Mocowanie z paskiem do kasku
  • Uchwyt M
  • Płaskie mocowanie uniwersalne
  • Mocowanie do kierownicy
  • Złącze - krótkie i długie
  • Podkładki samoprzylepne 2 x 3M
  • Kabel USB
  • Kabel AV
  • Adapter Ten2Ten
  • Etui
  • Zestaw naklejek
  • Instrukcja obsługi
Część dodawanych akcesoriów.

Trzeba przyznać, że jest to porządny zestaw dodatków, a dołączone uchwyty zadowolą każdego użytkownika i pozwolą zamontować kamerę w dowolnym miejscu. Brakuje mi tu jedynie mocowania do szyby w samochodzie, ale kamerę można zamontować również na normalnym uchwycie.

Mocowanie kamery na kasku.

Mocowanie na desce snowboardowej.

Mocowanie na rowerze.

Firma Acme oferuje również szeroką gamę dodatkowych akcesoriów do dokupienia:
  • wymienne obiektywy
  • mocowanie do klatki piersiowej
  • monopod
  • mocowanie do deski surfingowej
  • wyzwalacz kablowy
  • potrójna ładowarka
  • moduł GPS
  • zewnętrzny ekran
  • zestaw do transmisji wideo (pozwala przesyłać obraz na żywo)
  • gogle v-eyes video
Myślę, że kwestia akcesoriów została całkowicie wyczerpana przez CamOne :)

W zestawie mamy akumulator 3,7 V 800 mAh LiPo. Pozwala on na ciągłe nagrywanie przez około 80 minut, ale przy normalnym użytkowaniu (ciągłe włączanie/wyłączanie, operowanie filmami), czas skraca się do ok. 60-70 minut (zależy to również od temperatury- w zimnie akumulator szybciej padał). Trochę mało, dlatego na wyjazd w góry (cały dzień na stoku w niskiej temperaturze) dokupiłem druga baterię. Wystarczyło z zapasem :)

Podczas nagrywania na stoku wyszły na jaw dwa małe defekty produktu. Po pierwsze- różnica temperatur pomiędzy pracującą kamerą, a tą panującą na zewnątrz podczas zjazdu często powodowała parowanie obudowy na wysokości obiektywu. Czemu piszę, że jest to mała wada? Ponieważ wystarczyło przemycie wnętrza obiektywu ciepłą wodą z mydłem aby defekt zniknął (jestem pewien, że preparat do okularów przeciwko parowaniu również da radę).

Drugi defekt to wypadający (w połowie) przycisk Power- zapewne powstał on podczas włączania kamery w rękawicach lub podczas któregoś upadku. Raz na jakiś czas trzeba go poprawić. Jest to jednak jedynie gumowa osłonka przycisku więc nawet bez niej, obudowa wciąż będzie wodoodporna.

Brakuje również dźwiękowego powiadomienia o rozpoczęciu nagrywania. Mając kamerę doczepioną do kasku, musimy go zdjąć aby upewnić się, że film się kręci. Dodatkowo, migająca dioda (informująca o nagrywaniu) jest słabo widoczna przy dużym oświetleniu, gdy kamera znajduje się w ochronnej obudowie, jednak na wyświetlaczu dokładnie widać, gdy nagrywanie jest włączone.

Odstający przycisk POWER.

W takim razie czas na najważniejszą część recenzji, czyli przykładowe materiały:

Przykładowe zdjęcie wykonane kamerą.






Częste "stukanie" słyszalne podczas filmów na rowerze to nie kwestia kamery, a defektu kierownicy :)
Jako, że jakość na You Tube nie zawsze jest miarodajna, dla zainteresowanych wstawiam również trzy krótkie filmy do ściągnięcia:

FILM 1
FILM 2
FILM 3

Jeśli chcielibyście obejrzeć inne filmy, śmiało piszcie w komentarzach lub na maila a je nagram i udostępnię.

Podsumowując- kamera CamOne to produkt porządny, wytrzymały i stosunkowo tani. Jej waga i wymiary sprawiają, że może sprawiać rolę kamery EDC- nie poczujemy jej w kieszeni płaszcza czy kurtki, tym bardziej w plecaku. Ilość dodatków które dostajemy w zestawie jest zadowalająca (dokupując tyle gadżetów, np. do popularnej kamery GoPro wydalibyśmy fortunę). Można się przyczepić jedynie do szybko rozładowującej się baterii oraz braku dźwiękowego powiadomienia o rozpoczęciu nagrywania filmu.
Z czystym sumieniem polecam ją każdemu, kto szuka zwykłej lub "action" kamery.

PLUSY:
+ stosunek cena/jakość
+ wytrzymałość
+ ilość dodanych akcesoriów oraz tych dostępnych w sprzedaży

MINUSY:
- szybko rozładowująca się bateria.
- brak dźwiękowego powiadamiania o rozpoczęciu nagrywania

P.S.
Przetestowałem również monopod do kamery CamOne. Zainteresowanych zapraszam TUTAJ.

Komentarze

  1. Mógłbyś dać jakiś film nagrywany nocą np. w lesie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogę nagrać, ale nie jestem pewien czy w ciemnym lesie cokolwiek wyjdzie (dioda led świeci na małą odlełość). Popróbuje rózne kombinacje (z latarką, etc.) i wrzucę za jakiś czas.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, właśnie ja dzis testowałem na rowerku i tu mam troszkę mieszane uczucia nie wiem jak zamontować ja na rowerku bez tej obudowy. Na kierownicy po terenie strasznie skacze obraz. Może macie jakieś rozwiązania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o obudowę to nie da się zamontować kamery na kierownicy bez jej użycia. Przynajmniej mamy pewność, że podczas upadku czy deszczu kamera się nie uszkodzi.

      A w kwestii skaczącego obrazu- radzę się upewnić, że wszystkie śruby w uchwycie i przy obudowie są porządnie dokręcone. Ja co prawda testowałem ją jedynie w lekkim terenie, ale żadnych drgań nie zauważyłem.

      Usuń
  4. A jeszcze pytania dodatkowe.
    Czy kamerka może chodzić na zasilaniu kablowym GP sie tak nie da podłączyć :(
    Czy podczas pracy jak juz ustawie to wyswietlacz sam gasnie czy tez nie da sie go wylaczyc?

    OdpowiedzUsuń
  5. Tzn. pytasz czy jednocześnie można ładować kamerę i nagrywać?

    Jeśli chodzi o drugie pytanie to odpowiedź brzmi tak, można ustawić automatyczne wygaszenie ekranu po określonym czasie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz