Do it yourself Gear tie

Jakiś czas temu miałem styczność z trokami Gear Tie firmy Nite Ize i muszę przyznać, że pomysł bardzo mi się spodobał. Opisując w skrócie, jest to elastyczny drut w gumowej obudowie, dla którego możemy znaleźć setki zastosowań. Patent ciekawy, jednak cena, jak za tak prosty produkt, trochę wygórowana. Zacząłem kombinować i stworzyłem podobne troki w domowym zaciszu. A oto efekt moich prac:


Jeśli jesteście ciekawi, jak to powstało, zapraszam do przeczytania tutoriala.


Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować:


- nóż,
- multitool, kombinerki lub szczypce,
- kawałek drutu,
- paracord,
- zapalniczka.

Ja stworzyłem dwie wersje swojego Gear Tie'a- jeden ze zwykłego, miedzianego drutu, a drugi z drutu wyrobowego, wykorzystywanego we florystyce. Swoje wrażenia opiszę na koniec.

Tak więc przystępujemy do działania.

Krok 1.

Oba kawałki drutu w miarę możliwości prostujemy.


Krok 2.

Paracord ucinamy na długość mniej więcej drutu z małym zapasem (ok. 0,5 cm, nie może go być za dużo).


Krok 3.

Z Paracordu usuwamy "rdzeń".Krok 4.

Druty wkładamy do "obudowy" paracordu.


Krok 5.

Końcówki przypalamy zapalniczką.


Krok 6.

Jeszcze gorące końcówki zaciskami kombinerkami / szczypcami.


Krok 7.

Cieszymy się samodzielnie wykonanym gadżetem :)Można go stosować do wieszania lekkich rzeczy, organizowania kabli i przewodów oraz w wielu innych sytuacjach. Co najlepsze, możemy stworzyć własne wersje wg swoich upodobań (krótkie, długie), zależnie od zapotrzebowania. Przykładowy film mojego autorstwa z jego wykorzystaniem:


Wcześniej wspominałem, że do stworzenia swojego Gear Tie'a użyłem drutu miedzianego i drutu wyrobowego. Drut wyrobowy to materiał wykorzystywany we florystyce (sztucznej) i kosztuje dosłownie grosze (przykładowy link). Jakie są moje wrażenia co do obu typów?

Zdecydowanie polecam drut wyrobowy. Jest grubszy i idealnie wpasowuje się w objętość paracordu. Do tego jest wytrzymalszy od zwykłego, miedzianego drutu i dużo łatwiej go modelować, a jednocześnie trudniej złamać. Zwykły drut jest cienki w związku z czym przemieszcza się w paracordzie. Poza tym po jakimś czasie na pewno pęknie.

Tym sposobem stworzyłem swoją wersję Gear Tie'a za, dosłownie, grosze. Co sądzicie?

Komentarze

 1. Chyba gdzieś już to widziałem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. przeciez to zwykly drut, takiego druta w gumowej koszulce to od lat sie uzywa do wiazania roznych rzeczy itp. a teraz ktos wpadl na genialny pomysl i "wymyslil" Gear Tie haha LOL

  OdpowiedzUsuń
 3. na knives.pl była o tym swego czasu mowa, z tym, że tak dokładnej analizy różnych rodzajów drutu nie było :-)
  Ja jeszcze kminiłem, żeby tę koszulkę z paracordu najpierw zawiązać na jednym końcu, a do drugiego pchać bezbarwny silikon, następnie dopiero drut. Wtedy self made Gear Tie byłby dodatkowo odporny na zabrudzenia i przy jakichś ciekawych kolorach paracordu dłużej utrzymywałby walory estetyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł godny wypróbowania, tylko pod znakiem zapytania stoi szczelność paracordu. Trzeba by też dobrać odpowiednio elastyczny sylikon. W trakcie burzy mózgów myśleliśmy z Adamem o tym żeby pozostawić część rdzenia albo odpowiednio pogrubić drut za pomocą koszulek termokurczliwych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz