Ostrzałka uniwersalna Victorinox - recenzja

Nóż lub scyzoryk to częsty element zestawu EDC. Tylko na co on się zda, jeśli będzie tępy? Najprościej naostrzyć je w domowym zaciszu, jednak czasem może zaistnieć taka potrzeba w terenie, na wyjeździe lub podczas pracy. W takim przypadku przydaje się kieszonkowa ostrzałka. Na rynku dostępnych jest kilka typów, jednak w moim przypadku wybór padł na ostrzałkę uniwersalną marki Victorinox, którą chciałbym Wam pokrótce przedstawić:Ostrzałka ma dwustronną budowę dzięki czemu dostarcza nam dwa urządzenia do ostrzenia. Gdy zdejmiemy dłuższą skuwkę, ukazuje się nam kamień do ostrzenia. Pozwala on na naostrzenie dowolnego ostrza (scyzoryk, fixed, kuchenniak, na upartego i maczeta  :) ) pod dowolnym kątem.


Dodatkowo przez całą długość przebiega rowek przeznaczony do haczyków, lotek, szpikulców itp.

Po zdjęciu drugiej skuwki ukazują nam się druga ostrzałka, która składa się z dwóch ściernic ustawionych pod kątem. Ma to taką zaletę, że ostrzenie jest banalnie proste i nie wymaga wcześniejszego treningu- po prostu wystarczy kilka razy przeciągnąć nóż i już jest ostry. Wadą jednak jest fakt, że nie mamy wpływu na kąt ostrzenia oraz to, że większe i grubsze noże się w nim nie zmieszczą.


Osobiście bardziej polecam dłuższy, wspomniany na początku kamień. Chwila treningu i każdy scyzoryk czy nóż będziemy mogli doprowadzić do stanu, w którym będzie golić włosy na ręku :)


Ostrzałka jest bardzo poręczna i kompaktowa- ma ok. 14 cm długości, a kształtem przypomina spłaszczony marker. Połączenie czarnej obudowy i czerwonego klipsa z nazwą firmy sprawia estetyczne, wręcz eleganckie wrażenie. Zmieści się w każdej torbie czy plecaku w miejscu na długopis, a wyżej wspomniany klips ma zapewniać możliwość montażu na krawędzi kieszeni czy przy pasku. Jednak z tym bym uważał. Górna skuwka bardzo luźno trzyma resztę ostrzałki. Wystarczy kilka ruchów i całość się rozłącza. Z tego co się dowiadywałem, wada ta wystepuje w niektórych egzemplarzach, ale nie jest to popularny defekt.


Podsumowując, Ostrzałka uniwersalna od Victorinoxa to dobry i praktyczny element zestawu Every Day Carry, zarówno tego do miasta jak i na wyjazdy. Nigdy nie wiemy, kiedy może nam się ona przydać, a dzięki kompaktowym rozmiarom nie będzie nam wadzić. Cena również nie jest wygórowana- około 30 - 35 złotych.PLUSY:

+ kompaktowe rozmiary
+ dwie ostrzałki w jednej

MINUSY:

- luźno trzymająca się skuwka (w niektórych egzemplarzach)

Komentarze