Victorinox Swisscard Lite - recenzja

Ideą EDC jest posiadanie przy sobie takiego zestawu  przedmiotów, aby być przygotowanym na każdą, nawet niespodziewana, sytuację. Aby jednak nie targać calej skrzynki z narzędziami, producenci kombinowali, jak upchnąć jak najwięcej funkcji w jednym sprzęcie. Efektem tego były chociażby różnego rodzaju multitoole, scyzoryki itp. O ile te drugie idzie mieć zawsze przy sobie, o tyle tool bardziej pasuje do torby czy plecaka (ew. paska) niż kieszeni. Szczególnie w kontekście zbliżającego się lata, kiedy często jesteśmy ograniczeni do dwóch kieszeni w szortach.

Ale, jeśli na coś jest popyt, to znajdzie się i podaż, więc wymyślano różne toole wielofunkcyjne zajmujące mało miejsca. Jednymi z nich są wielofunkcyjne karty Victorinox'a. My chcemy wam przybliżyć SwissCard Lite. Co ma, jak się sprawuje, czy warto kupić? Zaraz sie dowiecie.
Swisscard to tool wielkości karty kredytowej. Dokładne wymiary to 80 mm x 53 mm x 4 mm. Takie gabaryty nie są przypadkowe - szwajcarska firma stworzyła ją z myślą o noszeniu w portfelu albo specjalnym etui (sprawdź, jak się sprawdza jako portfel). Nasz konkretny egzemplarz wykonany został z transparentnego niebieskiego plastiku (dostępna również wersja czarna i czerwone, również przezroczyste). Nie sprawia on wrażenie szczególnie wytrzymałego ale przy używaniu zgadnie z przeznaczeniem, nie zauważyłem żadnych uszczerbków.Co znajdziemy w tym maleństwie? Całkiem sporo rzeczy:

- Nóż 
- Nożyczki 
- Pęseta 
- Śrubokręt z 4 końcówkami 
- lupa
- szpilka
- długopis
- miarka (w centymetrach i calach)
- i... latarka. 

To ostatnie to bardzo miły dodatek. 

Czas na testy:

Nóż - nie jest to oczywiście pełnoprawną kosa do rąbania i batonowania. Ostrze ma niecałe 4 cm długości i nie do końca wygodną rączkę.  Wiadomo jednak, że karta ma zastosowania typowo miejskie więc do lekkich zadań będzie jak znalazł. Paczki i koperty otworzy, kanapki już nie zrobi :)
Nożyczki - są i mają się dobrze. Tną i są wygodne, również za sprawą sprężynki.Lupa - podobnie jak wyżej. Jest i działa. Czasem może się przydać, szczególnie starszym "użytkownikom" a obecnie rzadko można ją spotkać w nowych scyzorykach.


Śrubokręty - te są pod postacią kostki z 4 końcówkami. Każda z nich to inny typ: Philips 00-0, Philips 1-2, śrubokręt płaski 3mm i 5mm. Od razu widać, że nie za bardzo jest co złapać, więc ponownie- sprawdzi się jedynie przy małych operacjach. Z cięższymi próbami może być problem.
Latarka - na plus zaliczam przycisk do jej włączania umiejscowiony na bocznej krawędzi, który trzeba przesunąć - zapobiega to przypadkowemu włączeniu. Latarka to tak naprawdę male światełko. Producent nie podaje liczby lumenów ale nie jest ono bardzo mocne. Przyświeci jedynie bliskie, male powierzchnię.Szpilka, pęseta, długopis - często spotykane wyposażenie szwajcarskich scyzoryków. Długopis to bardzo miły dodatek do typowo miejskiego sprzętu, może nie raz się przydać gdy zabraknie nam pisadła pod ręką


Miarka - po jednej stronie w centymetrach, po drugiej w calach.


Jak zdążyliście zauważyć, SwissCard Lite  pochwalić się może mnogością dostępnych narzędzi. Zdziwił mnie jedynie brak otwieracza do butelek. Niby prawdziwy facet otworzy piwo wszystkim co ma pod ręką, ale otwieracz wydaje mi się tak podstawowym narzędziem, że jego brak dziwi. I mając tyle funkcji w karcie, aż głupio nam się zrobi, gdy nie będziemy w stanie otworzyć komuś butelki.

Jak już wspominałem, karta ma wymiary zbliżone do typowej karty kredytowej. Dzięki temu mieści się praktycznie w każdy portfelu w miejscu na karty płatnicze (chociaż w moim "odchudzonym" portfelu z trudem). Victorinox posiada również w sprzedaży specjalne etui. Karta wygodnie się tam chowa a reszta może pełnić funkcję małego portfela (LINK).


Karta w typowym portfelu.

Etui Victorinoxa.

Dla kogo przeznaczona jest karta? Dla ludzi którzy z jakiś powodów nie chcą lub nie mogą nosić w kieszeni dodatkowych gadżetów typu scyzoryk czy multitool oraz dla tych, którzy lubią mieć backup. Jest to również dobra opcja do "outfitu", w którym możemy schować jedynie portfel i telefon. Ja pozostanę przy klasycznym i moim zdaniem wygodniejszym scyzoryku :)


PLUSY:

Wymiary
+ Ilość narzędzi

MINUSY:

+ Brak otwieracza

+ Jedynie do drobnych zadań

Komentarze