Alkomat Promiler AL 8000 - recenzja

Poranek po imprezie czy 'kilku piwkach'.  W ustach niesmak, głowa boli a my zastanawiamy się czy możemy za chwilę wsiąść za kółko. Niektórzy się oszukują biorąc zimny prysznic, inni idą sprawdzić się na komendę, co bardziej zdesperowani sięgają po 'alkomat online'. Jednak jeżdżenie na kacu jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne, dla nas i innych. Jest  prosty sposób aby być pewny, kiedy  jestesmy gotowi do prowadzenia  - sprawdzenie się na alkomacie. Chciałbym zaprezentować Wam Promiler AL 8000. Zdrówko!
Alkomaty, kiedyś bardzo drogie i niedostępne dla każdego, dzisiaj są bardzo popularne i możemy przebierać w ofertach. Niech Was jednak nie zwiedzą tanie i 'super dokładne' produkty  za 100 zł. Ich dokładność jest kwestią sporną i kilka 'mocnych' dmuchnięć rozkalibruje go całkowicie. Raz byłem świadkiem gdy tani 'breloczkowy' alkomat zawiesił się na dobre i wciąż wskazywał stan 'po spożyciu'. Jeśli chcecie sprzęt, który będzie się do czegokolwiek nadawał, trzeba wydać trochę więcej.


Promiler AL 8000 to alkomat elektrochemiczny, określany jest jako jeden z najdokładniejszych alkomatów osobistych. Laureat wielu nagród czasopism motoryzacyjnych co może być jako taką rekomendacją :)
Do wyboru mamy całą gamę kolorystyczną, ja posiadam model czarny.


Jeśli chodzi o gabaryty, Promiler to maleństwo. Wymiary to 100 mm na 40 mm na 14 mm,  a waga jedyne 65 g. Dzięki temu zmieści się w każdej kieszeni (spodni czy plecaka), w małym schowku w samochodzie. Możemy mieć go zawsze przy sobie. 
Sprzęt zasilany jest dwoma bateriami AAA, został również wyposażony w wyświetlacz, przycisk ON/OFF oraz głośnik.Ten niestety wydaje głośny dźwięk, którego nie sposób wyłączyć.


Standardowy zestaw zawiera jedynie dwa dodatkowe ustniki. Ciekawym dodatkiem jest zatem wbudowany i wysuwany ustnik, którego może używać właściciel urządzenia. Z pozostałych, wymiennych, mogą korzystać osoby postronne. Za grosze można dokupić dodatkowe ustniki.Z doczepionym ustnikiem

Otrzymujemy również praktyczne etui, gdzie pomieścimy alkomat oraz dwa, zapasowe ustniki. Przydatny na czas transportu. 

Przejdźmy do najważniejszej części, czyli funkcji Promilera. Oczywiście na pierwszym miejscu jest tradycyjne badanie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, za pomocą ciągłego (ok. 3 sekundowego) wydychania w ustnik. Koniec pomiaru sygnalizowany jest sygnałem dźwiękowym i wibracjami, a pomiar ukazuje się po kilku sekundach.


Bardzo pożytecznym (szczególnie w większej grupie) dodatkiem jest funkcja 'świeczki'. Pozwala ona na wykrywanie alkoholu w wydychanym powietrzu bez konieczności dmuchania bezpośrednio w ustnik, a z kilku centymetrów. W tym wypadku otrzymujemy wynik P (nie wykryto alkoholu) lub F (wykryto alkohol). 


Skala pomiaru wynosi od 0 do 4 promila. Możemy również sprawdzić całkowita liczbę pomiarów od ostatniej kalibracji oraz z wykrytą zawartością alkoholu. 


Jeśli chodzi o dokładność pomiarów to Promiler uznawany jest za jeden  z najdokładniejszych (porównując z policyjnymi) prywatnymi alkomatami dostępnymi na rynku, co porównują liczne testy. Osobiście nie miałem okazji sprawdzić dokładnych wyników ze sprzętem profesjonalnym, a jedynie, że wskazywał 0,5 promila, gdy policyjny wykrywał obecność alkoholu (na 'świeczce'). Jednak liczne testy, nagrody i atest są wystarczającą rekomendacją, co by wierzyć w jego dokładność :)

Można jechać :)

Aby być pewnym wiarygodnych wyników, alkomaty należy kalibrować. Producent poleca robić to co rok lub 1000 dmuchnięć. Pierwsza kalibracja (w okresie 12 miesięcy od kupna) jest darmowa. Możemy dokupić dodatkowa gwarancję (na 60 miesięcy) i otrzymamy również dodatkowe 12 miesięcy na kalibrację (bez limitu).


Promiler AL 8000 możemy kupić już za ok. 400 zł. Kwota może wydawać się duża, ale tyle kosztują godne zaufania produkty tego typu. Cena jest przystępna.


Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, że alkomat jest tak użytecznym gadżetem, teraz jednak korzystam z niego bardzo często. Zamiast jechać rano samochodem z 'duszą na ramieniu', ryzykując utratę prawa jazdy czy bezpieczeństwo, możemy w kilka sekund być pewni, czy powinniśmy. Podobnie na wszelkich wyjazdach, gdy ktoś wypije za dużo, a rano musi wracać. Serdecznie polecam wszystkim kierowcom. 


Zmieści się w każdym schowku samochodowym

PLUSY:

+ wymiary
+ dokładność pomiarów
+ funkcja świeczki
+ darmowa kalibracja

MINUSY:

- głośne sygnały dźwiękowe (bez możliwości wyłączenia)


Komentarze

  1. Posiadam AL-8000 SILVER, jestem bardzo zadowolony z zakupu ;)
    https://alkopatrol.pl/pl/p/Alkotest-AL-8000-SILVER-12-m-cy-kalibracji-5-lat-gwarancji-15-ustnikow/288

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz