Czym jest EDC?

Ostatnimi czasy EDC stało się bardzo popularne w środowiskach nożowo - outdoorowo - preppersowych. Z jednej strony to dobrze, z drugiej jednak doprowadziło do powstania wielu mylnych wyobrażeń na temat tej dziedziny. Zastanówmy się więc, czym tak właściwie jest to całe EDC?


EDC to rozwinięcie skrótu 'Every Day Carry' oznaczającego 'rzeczy noszone codziennie' (wolne tłumaczenie). Co przez to rozumieć? Właśnie dokładnie to, co skrót oznacza.

EDC to nie noże, multitoole, wymyślne portfele czy, o zgrozo, siekierki. Nie ma definicji, co w takim zestawie powinno, a co nie może się znaleźć.


Na dobrą sprawę każdy posiada swój zestaw EDC, po prostu nie zdając sobie z tego sprawy. Wpisując frazę w Google znajdziemy zdjęcia odpicowanych setów z drogim folderem i zegarkiem za kilka tysięcy. Oczywiście, może to być czyjś zestaw EDC. Tak samo jak telefon, klucze, portfel i breloczek, które ktoś nosi codziennie w kieszeni. Tak samo jak torebka z kluczami do domu, pomadką i szminką. 

Zestaw EDC to zbiór przedmiotów, które mamy przy sobie na co dzień. Jest to kwestia indywidualna, bo każdy nosi to, co jemu jest potrzebne. Nie ma żadnych wytycznych, obostrzeń czy  definicji, co takie sety powinny zawierać. Jedynie sam właściciel wie, co się przyda i co przy tyłku mieć powinien :)

Zegarek? Jak najbardziej może być to element EDC.
Inną sprawą jest łączenie tego z tematyką outdoorową czy preppersową. Nie, EDC nie ma żadnego związku z bushcraftem, dopóki nie spędzacie w lesie każdego dnia :). Na blogu możecie zauważyć sporo tekstów powiązanych z outdoorem, jednak nigdzie nie łącze tych dwóch dziedzin, a wynika to jedynie z zainteresowania tematyką.

Podobnie sprawa przedstawia się z prepperingiem, chociaż tu można dostrzec bliższy związek. Preppersi lubią być przygotowani na wszystko, właściwe dobieranie i optymalizowanie zestawu EDC może być dążeniem do tego, jednak wciąż są to dwie, luźne powiązane tematyki, znacząco się od siebie różniące.


Tak jak wspominałem, EDC posiada każdy, czy jest tego świadom czy nie. Jest to indywidualna sprawa i żadne definicje nie mogą określać, jak ma wyglądać Every Day Carry więc nie dajmy się zwariować. Nie, nie musisz mieć przy sobie noża czy toola, zegarka a nawet portfela. Noś to, co chcesz.


Komentarze