Proca IPRee - recenzja

Kto miał procę w dzieciństwie, ręka do góry! Chcielibyście znowu postrzelać? Nic prostszego. Nie musicie wykopywać starego egzemplarza z piwnicy, procy do nas wracają jako popularny, outdoorowy gadżet. Jedni mówią, że do samoobrony. Inni, że do polowań. Ja powiem, że tylko i wyłącznie do zabawy :) Sprawdzam dla Was model prosto z Banggood - oto proca IPRee.


Pomimo tego. że model jest prosto od żółtych przyjaciół, stwierdzenie 'chińska jakość' nie ma tu racji bytu. Proca jest bardzo solidna, wykonana ze stopu aluminium z magnezem i waży aż 620 g. Wymiary to 21 cm wysokości oraz 7 szerokości. Czuć sprzęt w ręku, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. 
Zamiast jednej taśmy zastosowano tutaj 3 gumowe rurki ze skórzanym paskiem, na którym umieszczamy 'pocisk'. W pierwszej chwili miałem pewne obawy co do wytrzymałości gumy, jednak bezzasadne. Ta potrafi znieść wiele, a rozciąga się do około 50 centymetrów. Z łatwością, więc korzystać z niej mogą zarówno dorośli jak i dzieci. W razie potrzeby drugą na wymianę otrzymujemy w zestawie. 
Rękojeść jest ergonomiczna i dobrze dopasowuje się do dłoni. Wg opisu na aukcji ma 'chłonąć pot' jednak nie jest to prawda. Ba - śliska powierzchnia wręcz pogarsza chwyt w mokrych dłoniach. Ale w innych okolicznościach IPRee trzyma się naprawdę wygodnie i pewnie.Również za sprawą zamontowanego, składanego oparcia dla przedramienia. Pas skóry, stykając się z ręką, stabilizuje całość dzięki czemu ani podczas celowania, ani oddawania samego strzału, proca nie 'lata' co pozwala na dokładniejsze mierzenie i celność.
IPRee ma jeszcze jedną, dodatkową funkcję - uchwyt na latarkę :) Montowany za pomocą dołączonego kluczyka do dolnej części rękojeści. Można to zrobić, chociaż nie znalazłem w tym większego celu, jako, że w nocy strzelanie mija się z celem. No chyba, że ktoś rzeczywiście wykorzystuję procę do wspomnianych polowań to może wtedy ;)

Miejsce na latarkę

Przejdźmy do części najważniejszej, czyli strzelania. Tu jest dobrze!

Jak wspominałem wcześniej, guma rozciągana jest z łatwością przy użyciu stosunkowo małej siły dlatego może być wykorzystywana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Oczywiście długość naciągu (a maksymalny jest duży) różnić się będzie w zależności od zasięgu rąk w związku z tym dorośli będą posyłać 'pociski' na większe odległości i z większą siłą.


Co do samej 'amunicji' możemy użyć wszystkiego. Od dedykowanych, metalowych kulek, przez kamienie i szyszki, aż do żołędzi i nakrętek :) Szkoda, że w zestawie nie znajdziemy chociażby przykładowych pocisków, co by sprawdzić co najlepiej się sprawdzi.


Celność i powtarzalność strzałów, po krótkim treningu, jest na naprawdę zadowalającym poziomie. Ma na to wpływ wspomniany, pewny chwyt oraz podpórka pod przedramię, która naprawdę robi różnicę. Dzięki temu, oprócz strzelania 'na pałę', możemy pokusić się o bardziej profesjonalne trafianie do celu. Co do ceny, ta wynosi około 105-110 zł (zależnie od kursu dolara). Nie jest to najtańsza oferta, jednak, za porządnie wykonaną procę z trzema gumowymi rurkami (i jednym zestawem zapasowym zestawem) - kwota do przełknięcia. Do kupienia TUTAJ.


Jeśli szukacie porządnego sprzętu, który nie rozpadnie się w ręku po kilku użyciach a do tego pozwoli na bardziej profesjonalną i dokładną zabawę, proca IPRee może być dobrym wyborem. 
PLUSY:

+ wykonanie
+ oparcie na przedramię
+ powtarzalność strzałów

MINUSY:

- brak 'amunicji' w zestawie


AKTUALIZACJA: po dwóch miesiącach używania gumki zaczęły pękać. W zestawie jest druga sztuka, jednak nie wróży to dobrze przyszłości procy.

Komentarze