Piła MFH Deluxe - recenzja

Piły turystyczne - temat rzeka. Na rynku jest ich duży wybór, od linowych, po składane. Wśród tych drugich, prym wiedzie produkt od Fiskarsa, Laplandera czy... Lidlowa. Dzięki sklepowi Military - Zone miałem okazję przetestować inny produkt tego typu - składaną piłę MFH Deluxe.MFH Deluxe to taki troszkę większy folder :) Waga całkowita to ok. 350 g, wymiary złożonej - 22 cm długości i ok. 5 cm szerokości. Długość 'ostrza' to 19,5 cm, jednak ząbki znajdziemy tylko na 15 cm tej powierzchni.


Porównanie wielkości z fixedem od Sharp as Fuck

Większość rękojeści pokrywa czarny, gumowaty materiał. Poprawia to chwyt i wygodę użytkowania, nawet w mokrych warunkach. A w połączaniu z dobrymi rękawicami, np. Mechanix'ami, komfort podczas pracy jest wzorowy.Ostrze zabezpieczone jest blokadą typu back-lock. Kawałek sprężynującej, metalowej blokady, która, dzięki swojej prostej budowie, jest skuteczna i godna zaufania. Co prawda po otwarciu czujemy lekki blade play, jednak nie mam mowy o żadnym przypadkowym zamknięciu, nawet podczas uderzania w grzbiet otwartego ostrza czy szarpaniu. Co ciekawe - ostrze można z łatwością otwierać i zamykać jedną ręką (z pewnym ruchem nadgarstkiem). Korzystanie w rękawiczkach również nie sprawia żadnych problemów - docenimy w zimę :)

W zestawie dostajemy materiałowy pokrowiec. O tym zbyt dużo nie można napisać - wykonany z cienkiego, "szmacianego" materiału, jednak dobrze trzymający sprzęt za pomocą zamknięcia na rzep. Z tyłu jest również szlufka, dzięki której możemy piłkę nosić przy pasku. Zdecydowanie wolałem trzymać ją w plecaku, jednak, gdy tego akurat nie mamy przy sobie lub chcemy mieć narzędzie pod ręką, pochewka spełni swoją rolę. 
Co ciekawe - pomimo niemałych rozmiarów, piłkę wygodnie nosiłem również w kieszeni. Przy tej okazji rzucił mi się w oczy mały minus - brakuje tutaj otworu na linkę czy paracord. Ułatwiłoby to jej wyjmowanie z kieszeni czy plecaka.


Pora na testy. Ząbki sprawiają od początku dobre wrażenie - duże (ok. 6 mm), ostre. Dzięki temu praca w lesie nie sprawia większych trudności. Piłowanie idzie szybko, bez większych trudności. Stosunkowo szerokie ząbki mogą czasem przysporzyć problemów polegających na 'przycięciu' się piły w gałęzi, jednak wystarczy odgiąć drewno i kontynuować pracę. 


Co przypadło mi do gustu to porządna konstrukcja piły od MFH. Pomimo tego, że jest to 'składak', nie czujemy tego podczas cięższych prac, szarpaniu czy szybkim cięciu, dzięki czemu mamy do niej duże zaufanie. Blokada również ani razu nie sprawiła problemów.

Z piły korzystałem przez około miesiąc na różnym materiale - w lesie, na działce, w domu przy małych deseczkach. Po tym czasie ząbki pozostają w tym samym stanie, co na początku - praca wciąż idzie lekko i przyjemnie. Podsumowując, składana piła MFH Deluxe to godny polecenia zamiennik dla innych, popularnych produktów tego typu. Wygoda użytkowania i pewna konstrukcja sprawiają, że jest to mój nowy, stały element wyprawowego zestawu. Bardzo pożyteczny gadżet, potrafiący ułatwić życie w terenie, na kempingu czy działce. Do kupienia TUTAJ.
PLUSY:

+ konstrukcja 
+ pewna blokada

MINUSY:

- brak otworu na paracord
Komentarze

  1. Hi I really appreciate all the great content you have here. I am glad I cam across it!
    pocket knives

    OdpowiedzUsuń
  2. I definitely appreciate your blog. Excellent work!
    21 foot rule knife

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz