Leatherman Free P2 - recenzja

Seria Free od Leathermana wprowadziła pewien powiew świeżości na rynek tooli. Nowy design, nowe rozwiązania, nowe modele (chociażby recenzowany wcześniej K4). Nie omieszkałem więc sprawdzić również multitoola. Oto Leatherman Free P2.


Dane techniczne:

Materiał: stal nierdzewna 
Długość ostrza: 70 mm 
Długość (złożony): 108 mm 
Masa: 215 gFunkcje:

1. Kombinerki płaskie
2. Kombinerki standardowe
3. Przecinak do drutu twardego (wymienny)
4. Standardowy przecinak do drutu (wymienny)
5. Obciskacz do instalacji elektrycznych
6. Ostrze nożowe częściowo ząbkowane ze stali nierdzewnej 420HC
7. Sprężynujące nożyczki
8. Pilnik do metalu i drewna
9. Średni śrubokręt płaski
10. Mikro-śrubokręt płaski
11. Szydło/rozwiertak z oczkiem
12. Otwieracz do puszek
13. Otwieracz do kapsli
14. Śrubokręt phillips (krzyżak)
15. Mini-łom
16. Nóż do bezpiecznego otwierania paczek
17. Przyrząd do zdejmowania izolacji
18. Miarka
19. Mały śrubokręt płaski

Pierwsze, zauważalne zmiany w tym modelu to wykonanie oraz magnetyczne wkładki.

P2 to zdecydowanie najbardziej elegancki multitool jakiego posiadam. Smukły, precyzyjnie wykończony, bez ostrych krawędzi i idealnie spasowany. Pod tym względem firma wzbiła się na wyżyny.


Styl podkreślają również stalowe okładziny z ciekawą fakturą. Wszystko to sprawia, że model ten nada się zarówno do eleganckiego zestawu EDC jak i leśnego czy miejskiego. Jednym słowem - narzędzie uniwersalne. 
Druga wspomniana nowość to magnetyczne wkładki. Bardzo byłem ciekaw tego rozwiązania i nie zawiodłem się. W skrócie - zaimplementowano tutaj dwa silne magnesy, które trzymają toola stabilnie w pozycji złożonej. Po ich rozdzieleniu ramiona narzędzia chodzą leciutko i swobodnie pozwalając na bezproblemowe otwieranie i zamykanie narzędzia jedną ręką. Przypomina to zabawę motylkiem (balisongiem). Oczywiście całkowicie rozłożone ramiona blokują się ponownie w celu komfortowego korzystania z kombinerek. 

Wspomniany magnes. 

Proste i świetne rozwiązanie. 

Toola możemy nosić przy pomocy sprężystego klipsa na krawędzi spodni lub korzystając z dołączonej kabury. Z niej nigdy nie korzystam, więc lądował w kieszeni.Jeśli chodzi o wygodę noszenia - jest w porządku. Waga tradycyjna (215 g) chociaż długość już nie. Złożony ma 108 mm co czyni go najdłuższym multitoolem w mojej kolekcji. W niektórych spodniach lekko uwierał przy siadaniu ale, w ogólnym rozrachunku, odczucia był pozytywne. 


Troszkę posłodziłem, ale na tym nie koniec, idziemy dalej.

Dostępnych narzędzi mamy aż 19 i, w większości, zostały dobrane idealnie. Wiadomo, jest to kwestia gustu i potrzeb, jednak moim zdaniem świetnie się tu wstrzelili.  


Co trzeba wspomnieć, wszystkie funkcje (oczywiście oprócz kombinerek) są dostępne przy użyciu jednej dłoni bez otwierania toola. Dodatkowo zabezpieczone blokadą internal locking system. Trzyma pewnie, a do jej zwolnienia używamy obustronnej, łatwo dostępnej zapadki. Ponownie - plus. 
Trzeba jeszcze dodać, że, podobnie jak w modelu Free K4, narzędzia są grubę i porządne dlatego możemy operować nimi bez obaw. A więc po kolei.KOMBINERKI PŁASKIE / STANDARDOWE

Kombinerki są bardzo dobrze spasowane i spełniają swoje zadanie. Operowanie nimi jest wygodne ze względu na długie ramiona toola (sprawdzą się u kogoś z dużymi dłońmi czy w rękawicach) jednak z jednym 'ale'. Otóż wspomniane wcześniej zwolnienie blokady potrafi uwierać w dłoń podczas dłuższych i cięższych prac. Wtedy trzeba poprawiać chwyt na mniej naturalny.
Blokada wbijająca się w dłoń.
Nie zastosowano sprężyny rozszerzającej kombinerki. Zabieg celowy, jednak czy dobry - pozostawiam indywidualnej ocenie. 


PRZECINAK DO DRUTU TWARDEGO / STANDARDOWY PRZECINAK

Ukłon w stronę tych, co nie traktują narzędzi jako wystawka na półce, a rzeczywiście ich używają. Mocny przecinak (pomagają długie ramiona toola) z wymiennymi ostrzami. Dobrze mieć taką możliwość. OBCISKACZ DO INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH

Jest, chociaż nie korzystałem.


OSTRZE CZĘŚCIOWO ZĄBKOWANE

Tu niestety spotkałem się z zawodem... Mamy na wyposażeniu nóż dostępny do wygodnego otwarcia jedną ręką, z pewną blokadą, długością całkowitą około 66 mm i... ostrzem typy combo. W połowie ząbkowane, w połowie gładkie.

Ni pies, ni wydra, jak to się mówi. Nigdy nie byłem fanem takiego rozwiązania i raczej nigdy się do niego nie przekonam bo, moim zdaniem, jest po prostu niepraktyczne. Szkoda, że nie ma wersji z ostrzem gładkim .Niestety, to nie koniec. Stal nierdzewna 420HC jest przyzwoita, ale nie najwyższych lotów. Małe wyszczerbienia na krawędzi tnącej da się dostrzec już po kilkunastu użyciach. Użytkownik oczekiwałbym lepszej jakości materiałów na, jakby nie patrzeć, jednym z najczęściej używanych narzędzi.NOŻYCZKI

Po lekkim zawodzie, miłe zaskoczenie. Sprężynujące, duże nożyczki. Przez wielu niedoceniane, jednak często u mnie używane, a z kolei rzadko spotykane w toolach. PILNIK / ŚREDNI ŚRUBOKRĘT PŁASKI

Z jednej strony do drewna, z drugiej do metalu. Jest, działa.MAŁY ŚRUBOKRĘT PŁASKI / SZYDŁO 

Precyzyjny śrubokręt połączony z umownym szydłem. Korzystać w razie konieczności.
ŚREDNI ŚRUBOKRĘT PŁASKI Z MIARKĄ I URZĄDZENIEM DO ZDEJMOWANIA IZOLACJI

Centrymetry, cale, kolejny śrubokręt. Niektórzy mogliby narzekać na brak miarki na okłądzinach, jednak zdecydowanie wpłynęło by to na ich 'wydźwięk' wizualny. OTWIERACZ DO PUSZEK

Checked :)To jedna strona. Z drugiej mamy natomiast dwa porządne, grube narzędzia:


ŚRUBOKRĘT PHILLIPS Z OTWIERACZEM DO KAPSLI

Śmiało i bez obaw można nim operować, w najgrubszym punkcie ma 3 mm więc poradzi sobie z każda butelką czy śrubą.
ŚRUBOKRĘT PŁASKI / MINI ŁOM / PRZYRZĄD DO OTWIERANIA PACZEK

Kolejny kawał grubego metalu służący zarówno za śrubokręt jak i łom do podważania. Do tego naostrzony z jednej strony co daje nam 'przyrząd do bezpiecznego otwierania paczek'. Szczerze? Raczej zbędny dodatek -  używam do tego ostrza głównego:)
Jak sami widzicie, przekrój i dobór narzędzi jest przemyślany. Zabrakło mi kilka razy małej piłki do drewna, ale z drugiej strony seria Free jest przeznaczona raczej do miasta, więc jej brak może być zrozumiały. Na upartego można skorzystać z nieszczęsnego ostrza :)


Cena: aktualna promocyjna to 399 zł. Leatherman Free P2 kupisz TUTAJ.

Dużo? Patrząc na aktualne ceny podobnych narzędzi, powiedziałbym, że rozsądnie. 


Podsumowując, czy polecam zakup Leathermana Free P2? Jak najbardziej. Jeśli szukasz eleganckiego toola o niebanalnym designie, do tego z możliwością operowania jedną ręką, nic lepszego od P2 nie znajdziesz. Patent z magnesami wyszedł bardzo dobrze i mam nadzieje zobaczyć go w następnych modelach. Tylko proszę, w przyszłości pozwólcie wybrać ostrze :)PLUSY:

+ dobór narzędzi
+ wykonanie i design
+ magnetyczne wkładki
+ obsługa jedną ręką

MINUSY:

- ostrze typu combo
- jedynie przyzwoita stal noża


Komentarze