Pałka teleskopowa ESP hartowana 21" - recenzja

Żyjemy w niespokojnych czasach. Nieprzerwanie słyszymy w mediach o napadach, kradzieżach czy innych aktach przemocy. Dlatego warto zaopatrzyć się w narzędzia do samoobrony. Na rynku dostępne są gazy pieprzowe, paralizatory i inne ustrojstwa. Ja jednak chciałbym pod lupę wziąć coś innego - pałki. Oto hartowana pałka teleskopowa 21" firmy ESP.Euro Security Products (ESP) pochodzi z Czech. Ich wyroby używane są przez profesjonalistów i służby mundurowe, dlatego też wybór padł na tą firmę.

Pośród pałek, do wyboru jest 5 rozmiarów: 26, 23, 21, 18 i 16 cali. Wybrałem 21,  który moim zdaniem jest świetnym kompromisem pomiędzy użytecznością, a wygodą codziennego noszenia. Dane techniczne:

Materiał: stal hartowana 40-50HRC 
Długość (złożona): 210 mm 
Długość (rozłożona): 530 mm 
Waga: 440 gBUDOWA:

Pałka składa się z 3 segmentów - rączki, oraz dwóch wysuwanych. Do ich produkcji użyto "ciągnione na zimno bezszwowe rury klasy CSN 12 060=CK55 - DIN 17200,C55E – EN 10083-1 + A1 ze stali Cro-Mo 4130" (cokolwiek to znaczy :) ). Do wyboru są pałki niehartowane oraz hartowane. Powyższa ma twardość 40-50 HRC i jak dla mnie, modele hartowane, to jedyny, właściwy wybór. 

Rękojeść została pokryta głębokim, antypoślizgowym tworzywem co zapewnia pewny chwyt, nawet w mokrej dłoni. W odpowiednich rękawiczkach (np. w Mechanixach Wear M-Pact 2) jest wręcz idealnie. A dobry chwyt to podstawa - utrudnia chociażby odebranie pałki przez drugą osobę. Do tego jej długość (210 mm) pozwala na trzymanie jej dwoma rękami. 
Na spodzie rękojeści znajdziemy nakrętkę, do której przytwierdzone są dwie blaszki. Dzięki nim, możemy regulować, z jaką siłą pałka będzie się otwierać.
Segmenty pokryte są czarną powłoką niklowo-cynkową. Ta jednak szybko schodzi przy intensywnym użytkowaniu i uderzaniu, np. cegły czy kamienie. Nie przyzwyczajajcie się również do powłoki na samym czubku pałki - wystarczy jej kilkukrotne zamknięcie aby powłoka zniknęła. 
W zestawie otrzymujemy również bardzo przemyślaną kaburę. Można ją przytroczyć do paska i pałkę nosić w każdej, możliwej pozycji - położenie regulowane jest o 360 stopni. Regulowana jest również sama szlufka więc dopasujemy ją do każdego paska. To się ceni - szczególnie przy niemałej wadze pałki. Niedopasowana, poruszająca się kabura bardzo by przeszkadzała podczas chodzenia.Pałka trzyma się w kaburze bardzo pewnie, pomimo tego, że możemy ją wyjąć również bez odpinania paska zabezpieczającego. Samoistnie jednak nie wypadnie, niezależnie od położenia. Nie wiem czy był to zamierzony zabieg czy nie, jednak dzięki temu mamy jeszcze szybszy dostęp do pałki. A to jest najważniejsze.


Próbowałem nosić ją również w kieszeni spodni. Nie przeszkadza w chodzeniu, jest wygodnie, jednak ciężko się wyjmuje przez gumę na rękojeści. DZIAŁANIE I PRZEZNACZENIE:

Jak wygląda kwestia samego działania pałki teleskopowej? Nie ma tu żadnej filozofii. Wystarczy jeden, pewny ruch ręki, a pałka sama się otwiera i blokuje. Blokuje, i trzyma bardzo pewnie. Chcąc ją zamknąć, wystarczy upuścić ją pionowo na twardą powierzchnię. Czasem jednak nie jest to takie proste i możemy mieć niemałe  problemy, aby ją zamknąć. Bardzo ciężko jest na początku, z czasem jest co raz łatwiej. 


źródło: www.militaria.plJeśli chodzi o przeznaczenie pałki, pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście samoobrona. Nadaje się do tego idealnie i może być wykorzystywana do uderzania, zakładania "dźwigni" czy duszenia. Oprócz tego sprosta takim zadaniom jak rozbijanie szyb, niszczenie przedmiotów i podważanie. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. Jeśli ktoś na poważnie planuje bronienie się za pomocą pałki teleskopowej, w pierwszej kolejności powinien poćwiczyć. Nieumiejętne korzystanie w groźnej sytuacji może skutkować jej odebraniem przez napastnika. Trzeba mieć również na uwadze, że można nią wyrządzić sporą krzywdę drugiemu człowiekowi. 

Noszenie pałki teleskopowej jest oczywiście legalne.
TESTY:

Hartowane pałki od ESP uważane są za najbardziej wytrzymałe i godne zaufania. Postanowiłem to sprawdzić, nie oszczędzając jej. 


Na pierwszy ogień poszła deska, którą zacząłem "okładać". Deska nie ustąpiła, pałka również. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku betonowego zbiornika - ten w kilku miejscach się ukruszył, a pałka straciła jedynie czarną powłokę. 

Cegła nie miała już tyle szczęścia...Niecała minuta "roboty" i skończyła w małych kawałeczkach. Mała inwentaryzacja sprzętu i baton skończył jedynie z większymi ubytkami na powłoce. Brak jakichkolwiek innych uszkodzeń.

Po takich testach z czarnej powłoki niewiele zostaje.

O wytrzymałości świadczyć może również test z wykorzystaniem samochodu.Obciążenie autem o wasze ponad 1100 kg nie czyni żądnego uszczerbku - pałka wciąż otwiera się i zamyka tak jak powinna.


Uderzałem, podważałem, zgniatałem. Nie znalazłem sposobu, aby w żaden sposób ją uszkodzić (nie licząc czarnej powłoki, ale to jedynie uszczerbek wizualny). Jestem pod prawdziwym wrażeniem wytrzymałości produktu ESP.Wciąż idealnie prosta


PODSUMOWANIE:

Pałka teleskopowa to produkt, który warto mieć przy sobie - w kaburze, w plecaku, w samochodzie. Nigdy nie wiemy, kiedy może się przydać, ale jeśli do tego dojdzie, warto być zabezpieczonym. Pośród wszystkich dostępnych rozmiarów, każdy znajdzie dla siebie odpowiedni wariant. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Euro Security Products - hartowana pałka podoła każdemu zadaniu, niekoniecznie związanemu z samoobroną.PLUSY:

+ wytrzymałość
+ wymiary odpowiednie do codziennego noszenia
+ dużo zastosowań

MINUSY:

- czasem problemy z zamknięciem
- zdzierająca się czarna powłoka


Produkt do testów otrzymaliśmy od sklepu MILITARIA.PL. Do kupienia TUTAJ. Znajdziecie tam również ciekawe porady dotyczące pałek teleskopowych.


Komentarze

 1. Świetny artykuł! Pytanie- jaki model Casio masz na ręce? :) Byłbym wdzięczny za podanie info ;)
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)

   Casio G-Shock GA-150MF-1AER

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź AT-AT :) Pozdrawiam i powodzenia! :)

   Usuń

Prześlij komentarz