Rękawice Mechanix Wear Original Leather - recenzja

Marka Mechanix od zawsze wzbudza skrajne emocje. Jedni kojarzą ją z drogimi, przereklamowanymi produktami marnej jakości. Inni, z rękawicami 'do wszystkiego', dobrze chroniącymi dłonie i wytrzymującymi naprawdę dużo. Do której grupy ja się zaliczam? Zdecydowanie do drugiej. Jestem fanboyem marki i pomimo stosowania kilku par, nie mogę powiedzieć o nich złego słowa. Dzisiaj sprawdzę model trochę inny, częściowo wykonany ze skóry. Oto Mechanix Wear Original Leather. 


Wracając jednak jeszcze do kwestii moich przygód z Mechanixami. Wszystko zaczęło się około 4 lata temu, gdy na moje ręce wpadły M-Pacty 2 Covert Black. Idealnie dopasowane, wykorzystywane na wędrówkach, rowerze, przy pracach budowlanych, w górach - jednym słowem wszędzie. Były nie do zdarcia i prawdopodobnie wciąż bym w nich biegał, gdyby nie przepadły pod Rysami, niefortunnie przyczepione do plecaka. Oby komuś służyły :)
Pełną recenzję przeczytacie TUTAJ.


W zimę moimi 'wołami roboczymi' jest model Polar Pro. Ciepłe, dobrze chroniące dłonie, jednak z kilkoma wadami. Do poczytania TUTAJ.


Z racji zgubienia M-Pactów szukałem czegoś nie za grubego, na co dzień. A, że mam słabość do skóry, wybór padł właśnie na model Original Leather. 


Wewnętrzna część rękawic pokryta została skórą DuraHide, zapewniającą wysoką odporność na uszkodzenia i działania czynników zewnętrznych. Dodatkowo jej 'lepka' faktura zapewnia dobry chwyt, np. przy operowaniu siekierą lub do kierownicy, jadąc rowerem. 
Dodatkowo skóra jest dobrym materiałem jeśli chodzi o ochronę przed temperaturą. Original Leather sprawdzą się dobrze przy kuchence w terenie do trzymania czy zdejmowania gorącego garnka z ognia czy operowaniu przy palenisku. Unikałbym jednak bezpośredniego kontaktu z ogniem czy rozżarzonym drewnem. 

Świetnie sprawdzają się jako rękawiczki rowerowe. 

Na górze zastosowano materiał TrekDry dla lepszej wentylacji. Model ten jednak nie jest przeznaczony na gorące dni. W temperaturach powyżej 25 stopni żaden materiał nie pomaga i jest po prostu ciepło. Lepiej sprawdzają się przy około 20 stopniach w dół, kiedy jest już komfortowo. .Zdecydowanie model na wiosnę - jesień. 


Nadgarstek owija rzep velcro a nad nim malutka pętelka z czerwonej taśmy. Żałuję, że nie zastosowano tu rozwiązania znanego chociażby ze wspomnianych wcześniej M-Pactów 2, gdzie po wewnętrznej stronie mieliśmy dużą pętlę. Było to bardzo komfortowe przy zakładaniu czy szczepianiu pary razem. Tu musimy skupić się aby przeprowadzić chociażby karabińczyk. 

Co zawsze podobało mi się w Mechanixach, a szczególnie cienkich modelach, to fakt, jak dobrze dopasowują się do dłoni. Odpowiedni rozmiar staje się wręcz 'drugą skórą', nie ograniczając naszych zdolności manualnych. Możemy bez problemu wyjąć coś z kieszeni, otworzyć mały folder czy multitoola, a nawet operować dotykowym telefonem. W zimniejsze dni zdecydowanie jest to plus.Skoro już jesteśmy przy warunkach atmosferycznych - deszcz. Original Leather nie są wodoodporne, jednak ekspozycję na umiarkowane opady zniosą bez problemu. Dopiero przy dłuższym kontakcie z wodą zaczną przepuszczać. 


Mechanixów używałem zgodnie z ich przeznaczeniem - wszędzie :) Na leśnych wyprawach do zbieraniu opału, przy rąbaniu drewna, około obozowych pracach, jako rękawiczki rowerowe, robocze. Werdykt? Jest bardzo wygodnie. Materiał dobrze chroni dłonie przez uszkodzeniami czy odciskami (przy dłuższych pracach), a dzięki temu, że jest cienki, nie tracimy na precyzji. 

Operowanie małym szpejem jest możliwe i łatwe.

Skóra na wewnętrznej stronie oferuje bardzo dobry chwyt. Doceniłem to przy pracy Hultaforsem (gładka powierzchnia) czy podczas jazdy na rowerze, gdzie połączenie z owijkami było bardzo pewne. Chwyt niestety jest tak dobry, że łatwo lepi się do niego również wszelki brud ;)Materiał jednak ma swoje ograniczenia i, przy dłuższych, intensywnych pracach lub wyższych temperaturach, robi się ciepło. 


Do wytrzymałości tradycyjnie nie mogę się przyczepić - po dwóch miesiącach brak uszkodzeń czy oznak zużycia. No może drobnego mechacenia, które wystepiło na palcach. Dalej jednak nie postępowało.


Cena - 119 zł. Dostępne tradycyjne w sklepie Militaria.pl. Warto wcześniej przymierzyć je w sklepie. Wziąłem 'Ski', które były zawsze dla mnie dobre. Tu jednak uciska mnie kciuk, podczas gdy reszta palców ma minimalny zapas. Mki jednak nie dawałyby już takiej precyzji. 


Mechanix Wear Original Leather to udany model rękawic 'na co dzień' oferujących ciekawy design poprzez połączenie z klasycznymi materiałami, dobry chwyt i wysoką precyzję. Wciąż pozostaję fanboyem marki ;)
PLUSY:

+ wygląd
+ pewny chwyt
+ dobre dopasowanie i precyzja

MINUSY:

- ciepło przy dłuższych pracach
- zbyt mała szlufka na nadgarstku
- mechacenie materiału na palcach

Komentarze

Prześlij komentarz